Vede cesta k úspěchu ČR přes masivní nasazení špičkových technologií, nebo jinudy? Máme je vyrábět, nebo se raději soustředíme na to, jak je chytře používat? Ve kterých oborech a s jakou podnikovou strategií obstojíme proti globální konkurenci? Hledejme společně, jak by se Česká republika mohla stát jedním z ekonomicky nejúspěšnějších státu světa.
Miroslav Zámečník byl zástupcem ČR ve Světové bance, působil ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. V současnosti pracuje ve firmě Boston Venture Central Europe a je členem Národní ekonomické rady vlády ČR. Současně je hlavním ekonomickým analytikem týdeníku Euro.
Působí od roku 2001 jako konzultant v oblasti finanční restrukturalizace a reorganizace insolventních podniků, firemních fúzi a akvizic. Druhým oborem jeho specializace je problematika zdravotních systémů, financování a ekonomiky zdravotnictví. Těmto tématům se věnuje také jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů (Justiční akademie, Academy of Health Care Management- srovnávací kurs zdravotních systému) a přednáší v ČR i zahraničí. Současně je hlavním ekonomickým analytikem týdeníku Euro.
Co doopravdy zajímá kapitány české podnikové informatiky, která témata jim připadají důležitá a která zbytečná? Přednáška vychází z tvrdých dat zjištěných dlouhodobým výzkumem v českých podnicích ze všech oblastí ekonomiky.
Lubomír Karpecki je konzultant a publicista. Již více než jedenáct let se zabývá systematickým mapováním aktuálního stavu a trendů využití ICT v jednotlivých vertikálních segmentech české ekonomiky. Po jedenáct měsíců v kalendářním roce navštěvuje osobně měsíc po měsíci vždy přibližně dvacítku podniků z některého ze čtyřiačtyřiceti vertikálních segmentů české ekonomiky.
Nezávislý konzultant a publicista
Po ukončení studií na elektrotechnické fakultě VUT v Brně v roce 1989 působil ve firmách, které se zabývaly dodávkami elektroniky a podnikových informačních systémů. V letech 1994 až 1997 pracoval jako redaktor v týdenících Computerworld a CHIPweek a poté jako vedoucí internetového mediálního projektu MediaServer/M.I.A. Od září 1997 působí jako nezávislý konzultant a publicista. V letech 1999 až 2001 byl mj. členem týmu, který na území ČR realizoval pro potřeby Evropské komise projekt European Survey of Information Society. Od konce roku 1998 se v rámci komunity CIO Network zabývá systematickým mapováním celkové úrovně a trendů využití ICT v různých vertikálních segmentech české ekonomiky, jehož vybrané výstupy byly do roku 2006 průběžně publikovány v měsíčníku INSIDE a od roku 2007 pak v měsíčníku Business World. Zároveň působí i jako nezávislý konzultant při identifikaci tržních příležitostí, sdílení znalostí a výběru nejvhodnějších řešení ve sféře podnikových informačních systémů.
Pavel Šiška je obchodní ředitel ve společnosti IBM ČR.
Josef Langmayer je zodpovědný za rozvoj architektury datových služeb ve společnosti Raiffeisenbank, a.s.
Obchodní ředitel
Pavel Šiška je obchodním ředitelem ve společnosti IBM Česká republika. Jeho tým je odpovědný za prodej produktů a služeb zákazníkům ve finančním sektoru. V IBM působí od roku 2000 a na této pozici je od roku 2004. Je absolventem VUT Brno, v minulosti měl vlastní poradenskou firmu a pracoval v BNP-Dresdner Bank a Commerzbank.
Václav Štěpán je ředitel marketingu pro business segment ve společnosti T-Mobile Czech Republic.
Ředitel marketingu – business segment
Václav Štěpán je v T-Mobile Czech Republic odpovědný za řízení segmentu business zákazníků, od korporátních až po individuální podnikatele a jim nabízeného portfolia integrovaných služeb od mobilních, přes fixní, až po IT služby. Je interním sponzorem rozvoje FMC a ICT služeb v rámci společnosti.
V letech 2002–2008 byl v T-Mobile v ČR odpovědný za korporátní strategii a strategický rozvoj, kde mimo jiné přispěl k definici úspěšné strategie získání No.1 pozice na českém trhu a následně k definici strategie integrovaného operátora, včetně ICT strategie.
Dříve pracoval šest let pro mezinárodní poradenskou společnost se zaměřením na telekomunikační a IT průmysl v oblasti strategie, marketingu a organizace.
Václav Štěpán absolvoval studia MBA na Thunderbird, The School of International Management, Phoenix, USA, se zaměřením na mezinárodní business (2004), Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na mezinárodní obchod a finance (Ing., 1995) a studium na École Supérieure de Commerce de Dijon (ESC), Dijon, France (1992, zaměřené na strategii, marketing a korporátní finance).
Je ženatý a má tři děti. Ve volném čase se věnuje rodině, rád sportuje a cestuje.
Petr Kasa je generálním ředitelem společnosti Nokia pro Českou republiku a Slovensko.
Za poslední lidskou generaci se svět, ve kterém žijeme, zásadně změnil. Největší podíl na této změně mají technologie a internet a je zřejmé, že další vývoj bude ještě dynamičtější. Člověk a jeho návyky se sice významně nemění, ale náš svět je pod vlivem abstrakce, virtualizace, mobility, sociálních sítí, cloud computingu apod. A tyto změny vyžadují specializaci, partnerství a vzájemnou spolupráci. Prezentace GTS Czech se bude věnovat právě pohledu na roli ICT v dnešním světě.
Richard Novák je ředitel pro strategii a segmentový marketing ve společnosti GTS Czech.
Přechod internetu na IPv6 se dotkne každého, kdo provozuje informační systémy. Jak se připravit a na co dát pozor? Jak sestavit harmonogram přechodu? A kolik to bude stát?
Pavel Satrapa je předním odborníkem na internetové protokoly. Učí informatiku na Technické univerzitě v Liberci.
Docent
Technická univerzita v Liberci
Vyučuje počítačové sítě a některé další předměty na Technické univerzitě v Liberci, kde působí od roku 1989. Počátkem 90. let navrhl její počítačovou síť a dodnes se podílí na jejím provozu a rozvoji. Je zapojen i do rozvoje národní sítě pro vědu, výzkum a vzdělávání CESNET2, v níž se podílel na zavedení IPv6. Od roku 2000 je členem představenstva sdružení CESNET. Publikoval několik knih a řadu článků. Vystudoval MFF UK, specializaci Samočinné počítače a programování.
Obrovské množství dat na veřejném internetu a v sociálních sítích obsahuje cenné informace, jež nejsou patrné na první pohled. Pomocí sofistikovaných postupů je však lze získat, interpretovat a využít. Můžete to udělat vy ve prospěch svého podniku a byznysu. Mohou to také udělat jiní – konkurence, nezávislé agentury nebo dokonce tajné služby. O této nové problematice je dobré vědět co nejvíc, než se ona dozví co nejvíc o vás.
Josef Šlerka je vedoucím vývoje ve společnosti Ataxo a zároveň učí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Sémiotik, vedoucí Studií nových médií
MediaRating a Mapa médií Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ)
Josef je sémiotik a odborník na analýzu dat ze sociálních sítí. Vedl Nadační fond nezávislé žurnalistiky a předtím také výzkum ve firmě Socialbakers. Mimo jiné působí jako vysokoškolský pedagog (vede obor Studia nových médií) na Karlově univerzitě, kterou také vystudoval. V roce 2014 získal titul osobnost roku v rámci cen českého internetu Křišťálová lupa. Založil překladatelský časopis Plav.
Petr Hampl je obchodní ředitel společnosti Asseco Solutions.
Obchodní ředitel
Je absolventem oboru ekonomika a management na Vysoké škole podnikání v Ostravě. Před svým nástupem do Asseco Solutions (dřívějším názvem LCS International), kde pracuje od roku 2003, působil na pozici obchodního ředitele společnosti Technosoft, spol. s r. o. Do roku 2006 zastával v LCS pozici ředitele brněnské pobočky. V roce 2007 byl jmenován ředitelem dceřiné společnosti – LCS Slovensko, s.r.o. Do roku 2009 byl členem představenstva LCS. V Asseco Solutions, která vznikla v roce 2009 integrací LCS International a slovenské společnosti Datalock, zastává nyní funkci obchodního ředitele pro segment středních a malých firem.
Pavel Hejl je právník advokátní kanceláře Bird&Bird
Advokát
Bird & Bird, s.r.o. advokátní kancelář
Pavel Hejl je právník advokátní kanceláře Bird & Bird, s.r.o. Specializuje se na oblast duševního vlastnictví, informačních technologií a telekomunikací. Rovněž má zkušenosti z oblasti insolvenčního práva a ochrany hospodářské soutěže. Do Bird & Bird přišel z firmy Weinhold Legal. Vedle právní praxe působil pět let jako vývojář IT systémů, mj. se podílel na informačním systému Nejvyššího soudu. Je absolventem Právnické fakulty UK a Fakulty informatiky a statistiky VŠE.
Ještě nikdy jste je nemohli vidět pohromadě. Tři ženy, které v IT hodně dokázaly, se sejdou u jednoho stolu a budou si povídat o aktuálních trendech v oboru. Diskusi moderuje Petr Koubský.
Dana Bérová je podnikatelka a ředitelka pro rozvoj byznysu v poradenské společnosti Gartner. Byla ministryní informatiky.
Senta Čermáková zastává pozici Worldwide Analyst and Press Relations Director, Technology Services and Industries ve společnosti Hewlett-Packard.
Taťána le Moigne je generální ředitelkou české pobočky Google.
Cloud není jen technologický a obchodní pojem, ale také složitý komplex právních otázek. Týkají se dohody o kvalitě služby, odpovědnosti za škody, bezpečnosti, ukládání a využití dat v zahraničí. Tyto problémy probereme prakticky z hlediska práva ČR a EU.
Jana Pattynová je partnerem pražské právnické firmy Pierstone specializované na právo telekomunikací a IT.
Partner
Mgr. Jana Pattynová, LL.M. je renomovanou advokátkou a partnerkou mezinárodní advokátní kanceláře PIERSTONE. Zaměřuje se na právo informačních technologií, telekomunikací a ochrany soukromí. Jana Pattynová je absolventkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, University Ludvíka Maxmiliána v Mnichově a King’s College v Londýně. Hovoří anglicky, francouzsky a německy a v uplynulých 15 letech se podílela na řadě významných projektů a transakcí v regionu střední a východní Evropy, Středního Východu a Afriky. Je autorkou řady odborných publikací, včetně komentáře k GDPR, aktivní členkou v odborných a profesních sdruženích, působí v orgánech International Bar Association a je uznávanou přednášející na mezinárodních konferencích týkajících se nových technologií. Mezinárodní advokátní žebříčky uvádí Janu Pattynovou jako předního odborníka na právo technologií, médií a telekomunikací ve střední a východní Evropě.
Virtualizace je již zaběhnutou a široce používanou technologií, cloud je sporný, ale mimořádně významný pojem. Podniky jsou pod ekonomickým tlakem, mají omezené zdroje a nemají čas na experimenty. Jak se s novými technologiemi nespálit?
Jan Šedivý učí na FEL ČVUT. Působil ve vedoucích mezinárodních funkcích ve výzkumu ve společnostech IBM a Google.
Cloud computing je v současné době na vrcholu popularity v médiích a současně v hluboké propasti nepopularity mezi odborníky. Mluví se o něm, píše se o něm, vydává se za něj téměř cokoli, ale realita je jiná. Cloud je zpravidla buď názvem pro jinou existující technologii, nebo zbožným přáním. Toto je velká část pravdy. Prozkoumejme, zda to je pravda celá a držme se přitom při zemi, ne v oblacích.
Petr Koubský je IT konzultant a programový ředitel TUESDAY Business Network. Učí na Vysoké škole ekonomické.
Vedoucí rubriky Věda a technologie
Dlouhá léta vedl známé Softwarové noviny, v anketě Křišťálová Lupa se stal Osobností roku. Byl editorem a spoluvydavatelem magazínu 067. Moderuje odborné konference. Učil na VŠE a na FF UK, vedl také vzdělávací instituci iCollege. V Deníku N je vedoucím rubriky Věda a technologie.
Abychom obstáli v globální konkurenci, musíme se zaměřit na vzdělávání v exaktních oborech a přírodních vědách. Nebude nám to ovšem nic platné, pokud se nám zároveň nepodaří výrazněji uspět v boji s úplatkářstvím.
Karel Janeček je zakladatelem a ředitelem společnosti RSJ Algorithmic Trading. Přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Loni stál u vzniku Nadačního fondu proti korupci.
Ředitel a předseda představenstva společnosti
Založil společnost RSJ, která se zaměřuje na obchodování s finančními deriváty na zahraničních trzích. Dnes je předsedou její dozorčí rady. V posledních letech se věnuje tématu obnovy společnosti. Založil Nadační fond Karla Janečka, který podporuje mladé vědce v matematice, ekonomii a medicíně, Nadační fond proti korupci a Nadační fond pomoci. Jako filantrop podporuje řadu kulturních i neziskových projektů, např. hudební festival Struny podzimu. Spoluvlastní Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích.