Tato akce již proběhla. Další akce FIN (R)Evoluce 2025 se koná 27. 2. 2025.

Program

9:00 - 9:10

Úvodní slovo

Dalibor Z. Chvátal Dalibor Z. Chvátal

Šéfredaktor serveru Měšec.cz

Internet Info

Dalibor Z. Chvátal

Dalibor Z. Chvátal se po ukončení strojírenského studia postupně začal věnovat oblasti osobních financí a bankovnictví. Působil v dopravě, pojišťovnictví a v majetkoprávních oblastech. Od poloviny roku 2005 vedl finanční server FinExpert a jako zástupce šéfredaktora zároveň časopis Osobní finance. Je autorem řady článků a publikací o platebních kartách a osobních financích. Od roku 2007 je šéfredaktorem serveru Měšec.cz.

9:10 - 9:30

Kvantové počítače - tajemná fyzika, hrozba i příležitost

Začalo to snahou o simulaci vlastnosti chemických prvků a jejich reakcí. Nakonec, toto je dodnes jedno z hlavních témat pro kvantové počítače v blízké budoucnosti. Pak to však přišlo! Ukázalo se, že kvantové platformy také efektivně zvládnou řešení těch matematických úloh, o jejichž obtížnost je dnes opřena naprostá většina kryptografických protokolů. Od té doby je kvantový počítač automaticky spojován s představou bezpečnostní apokalypsy. Ukážeme si, odkud se ona mocná a stále poněkud tajemná schopnost bere a co to vlastně pro ochranu informací a identity znamená. Upozorníme i na její mírová využití v ostatních úlohách, mimo jiné v oblasti finanční matematiky.

Tomáš Rosa Tomáš Rosa

Kryptolog

Raiffeisenbank

Tomáš Rosa

Tomáš je doktorem v oboru kryptologie s Cenou rektora ČVUT za rok 2004, studoval na FEL ČVUT a MFF UK v Praze. Rozvíjí matematické modelování coby klíč k informacím uloženým v datových záznamech pozorovatelných veličin mnoha druhů. Přirozenou aplikací tohoto přístupu je kryptoanalýza pomocí postranních a skrytých kanálů. Jeho práce pomohla zlepšit řadu celosvětových standardů: PGP, TLS, platební schéma EMV, Bluetooth a GNSS. Tomáš je hlavním matematikem kryptologického kompetenčního centra skupiny Raiffeisen Bank International.

9:35 - 9:55

Náš digitální život lze zmapovat od kolébky až po naši smrt

Část našeho života se již odehrává v tzv. kyber světě. Je to úžasný svět s obrovskými možnostmi. Oproti fyzickému reálnému světu, kde se v nás evolucí vytvářely bezpečnostní návyky a tudíž je v sobě máme, bezpečnostní hrozby a rizka v kyber světě většinou neřešíme. Ohrožujeme tak často nejen sebe, ale i své nejbližší. Přednáška upozorní na některé hrozby a nabídne možnosti, jak se s nimi vypořádat.

Vladimír Lazecký Vladimír Lazecký

Předseda představenstva

VIAVIS

Vladimír Lazecký

Ing. Vladimír Lazecký je zakladatelem a předsedou představenstva společnosti VIAVIS a.s., která se zabývá problematikou ochrany informací a kybernetickou bezpečností. Touto problematikou se zabývá více, než 20 let. Je autorem nebo spoluautorem specializovaných metodik pro řízení rizik, českého průmyslového vzoru v oblasti šifrování datové komunikace. Přednáší kybernetickou bezpečnost na Slezské univerzitě v Opavě a vysoké škole CEVRO institut v Praze.

10:00 - 10:30

Coffee break

10:30 - 10:50

Kdo (ne)přistupuje zodpovědně k ochraně digitální identity?

Základem ochrany digitální identity je silná autentizace. Uvědomují si to občané? Co požaduje stát? Uvědomují si to manažeři firem? Jak odpovědně chrání digitální identitu svých uživatelů např. při využívání cloudů? Jak chránit data a informační systémy před zhrzenými administrátory, jejichž činnosti často na žádnou digitální identitu přímo navázány nejsou?

Pavel Štros Pavel Štros

Technický ředitel

DATASYS

Pavel Štros

Vystudoval MFF UK a následně bezpečnost počítačových sítí na Univerzitě obrany v Brně. Po prvotních profesních zkušenostech se špičkovými firewally a autentizačními systémy pracoval od roku 2000 ve společnosti DATASYS na pozici seniorního konzultanta pro dodávky provozních a bezpečnostních dohledových systémů. Je jedním z architektů bezpečnosti a hlavním tvůrcem ISMS Informačního systému datových schránek.

10:55 - 11:15

Digitální Identita – Budoucnost digitálních plateb

Co je digitální identita a jak ji vnímá kartové schéma Mastercard? Kde se dnes úplatňuje a jak nám může pomoci v budoucnu?

Luděk Slouka Luděk Slouka

Business Development Manager

Mastercard Europe

Luděk Slouka

Od roku 2005 do 2014 působil v oblasti telekomunikací, kde pracoval ve společnosti O2 Czech Republic, ve které působil jako produktový manažer pro služby fixní internet, voice over IP a bezkontaktní placení mobilním telefonem. Oblasti platebních služeb se věnuje od roku 2011, kdy se podílel na spuštění první komerční platební karty v ČR umístěné na SIM. V roce 2012 úspěšně zavedl první TSM řešení v ČR s over the air distribucí platební karty do mobilního telefonu. Od roku 2014 pracuje pro společnost MasterCard Europe jako manažer rozvoje nových služeb se zaměřením zejména na mobilní platby.

11:20 - 11:40

Od anonymního návštěvníka k registrovanému zákazníkovi

K tomu, aby se někdo stal Vašim zákazníkem a také jim zůstal, vede dlouhá a spletitá cesta přes mnoho digitálních kanálů. Digitální identita hraje klíčovou roli. Ukážeme si, jak na této cestě neztrácet příležitosti a být relevatní v každý okamžik z pohledu marketingové a sales organizace.

Ondřej Skřehota Ondřej Skřehota

Managing Partner Brighten Digital, Oracle Gold Partner

Brighten Digital

Ondřej Skřehota

Ondra v současnosti působí jako partner ve společnosti Brighten Digital, Oracle Gold Partner, která se zabývá tvorbou digitálních strategií a následnou dodávkou cloudových technologických řešení, která danou strategii realizují. Do života uvedl mnohá řešení, přičemž pyšný je třeba na globální rollout marketingové automatizace pro společnost patřící do první stovky Fortune 500 nebo nástroj využívající preskriptivní analýzy pro optimalizaci kampaní AdWords, který několik let po sobě obdržel Drum Award (Velká Británie) za nejlepší využití dat.

11:45 - 12:45

Oběd

12:45 - 13:05

Big Data v bankovnictví

V bankovním sektoru není o data nouze. Problematické je však jejich zpřístupnění a následné využití. To je způsobeno zejména vnitřními organizačními důvody a požadavky regulátora. Zavádění nových technologií a nástrojů jako big data, machine learning a umělé inteligence je tak pro finanční instituce značnou výzvou. Jaké postupy mohou banky aplikovat, aby naplno využily potenciál, který skýtají klientská data?

Jan Čechura Jan Čechura

IT Analyst at Unicorn

Unicorn

Jan Čechura

Vystudoval teoretickou fyziku a astrofyziku. V letech 2010 až 2017 působil v Astronomickém ústavu Akademii věd České republiky. Od roku 2017 pracuje ve společnosti Unicorn. Je technologický nadšenec a jednou z aktivit, kterým se v Unicornu věnuje, je vedení týmu odborníků zaměřeného na technologie big data a problematiku jejich integrace.

13:10 - 13:30

Národní identitní autorita/Národní bod pro identifikaci a autentizaci

Národní bod pro identifikaci a autentizaci je definován zákonem č. 250/2017 SB., o elektronické identifikaci jako informační systém, který zajišťuje zprostředkování elektronické identifikace mezi poskytovateli prostředků, kterými uživatel prokazuje svojí identitu, a poskytovateli online služeb a to včetně napojení na další ohlášené systémy v rámci EU pomocí mezinárodního uzlu. Národní bod je součástí širší technologické platformy národní identitní autority, která v sobě zahrnuje další součásti navázané na proces elektronické identifikace, jako jsou státem poskytované prostředky pro samotnou elektronickou identifikaci nebo nástroje pro správu vlastního identitního účtu uživatele. Veřejným rozhraním národní identitní autority pro přístup uživatelů a poskytovatelů online služeb je portál eidentita.cz. Jde o univerzálně využitelný systém, který využívá referenční údaje v základních registrech. V rámci vystoupení budou představeny základní principy poskytovaných služeb, zkušenosti z prvních měsíců ostrého provozu. Více na www.eidentita.cz.

Michal Pešek Michal Pešek

Ředitel

Správa základních registrů

Michal Pešek

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze, obor Mikroelektronika. V oblasti komunikačních technologií působil 13 let v Českém telekomu jako manažer odpovědný za zavedení intranetu a dokument managementu, posléze ředitel implementace ADSL portálů. Dále působil čtyři roky na České poště jako ředitel odboru aplikačního vývoje a posléze jako člen vedení v roli výkonného ředitele ICT. Od roku 2011 působil nejprve na MV a poté byl jmenován do funkce ředitele Správy základních registrů. Je ženatý,má malou dcerku a mezi jeho záliby patří modelaření, lyže, cyklistika.

13:35 - 13:55

Projekt SONIA – příspěvek bank k rozvoji digitálního Česka

Cílem projektu České bankovní asociace s názvem "SONIA" je usnadnit občanům vyřizování svých záležitostí se soukromými společnostmi i úřady (např. na Portálu Občana) elektronicky. K tomu je potřeba prokázat elektronicky svoji identitu. V Česku zatím chybí univerzální „digitální“ doklad totožnosti pro komunikaci se státními úřady či soukromými poskytovateli služeb. Nejrozšířenějším nástrojem „digitálního“ ověřování totožnosti je bankovní identita pro přihlašování do internetového bankovnictví. Využití bankovní identity coby plošně uznávaného dokladu totožnosti v digitálním světě by zpřístupnilo digitální služby, včetně služeb e-governmentu, více než 5,5 milionům lidí.

Filip Hanzlík Filip Hanzlík

Náměstek výkonného ředitele ČBA, vedoucí projektu SONIA za ČBA

ČESKÁ BANKOVNÍ ASOCIACE

Filip Hanzlík

Je absolventem magisterského studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a bakalářského studia politologie na fakultě sociálních věd tamtéž, dále absolvoval postgraduální studium na Ann Arbor Law School, University of Michigan. V letech 1998-2011 působil na různých pozicích v advokacii. Od roku 2012 působí v České bankovní asociaci jako hlavní právník, od října 2015 pak také jako náměstek výkonného ředitele ČBA. Je stálým představitelem ČBA na jednáních mezinárodních bankovních uskupení.

14:00 - 14:30

Coffee break

14:30 - 14:50

Apple Pay v praxi

Co v praxi znamená zavádění nové platební metody Apple Pay? Jakub Komenda z MONETA Money Bank se s vámi podělí o zákaznickou zkušenost při samotné aktivaci karty a dozvíte se i to, jak probíhalo samotné jednání s Apple. Nouze nebude ani o čísla použití – Google Pay versus Apple pay.

Jakub Komenda Jakub Komenda

Head of Mobile Banking & Experience

MONETA Money Bank

Jakub Komenda

Jakub má léta zkušeností s digitálním marketingem a strategiemi v oblasti automotive, telekomunikací a bankovního sektoru. V současnosti je odpovědný za mobilní bankovnictví v Moneta Money Bank. Vede team, který přináší klientům nejlepší zákaznickou zkušenost a podporuje cíl banky stát se digitálním leadrem českého bankovního trhu.

14:55 - 15:15

Příležitosti, odpovědnost a rizika

Pro tisíce digitálních služeb používají lidé často pouze několik identifikátorů (sociální média, e-mail, telefonní číslo, eBusiness, ...). Data vytvořená těmito interakcemi nabízejí organizacím obrovskou příležitost pochopit své současné i potenciální zákazníky. Tyto příležitosti však také vystavují organizace rozsáhlým novým rizikům. Jak některé firmy pocítily na vlastní náklady, neoprávněné využití dat může vést k výrazným ztrátám důvěry veřejnosti a významných pokut souvisejících s GDPR. Zodpovědný přístup k nakládání s údaji může naštěstí tato rizika zmírnit. Představíme koncept pseudonymizace pro propojování dat a ukážeme, jak některé společnosti eticky a legálně monetizují data prostřednictvím inovativních přístupů ke sdílení informací mezi poskytovateli.

Richard Bobek Richard Bobek

Manager at Data Analytics

PwC Legal

Richard Bobek

Richard Bobek je manažer v Data Analytics týmu. Má více než 6 let zkušeností s designem a dodávkou řešení v oblasti řízení rizika a zákaznické analýzy pro klienty z oblasti finančních, energetických a energetických služeb a klienty FMCG po celém světě. Vedl tým, který pro velkou českou banku navrhl, vyvinul a integroval systém stanovující rizikovost zákazníka v reálném čase a využívající mnohé datové zdroje třetích stran. Vyvinul systém využívající interpretovatelným způsobem umělou inteligenci pro detekci podvodů zákazníků a praní špinavých peněz. Řečník na konferenci ODSC v Kievě, přednášející modulu strojového vzdělávání UCU ve Lvově.

Marek Nekvasil Marek Nekvasil

Regional Chief Data Scientist

PwC Legal

Marek Nekvasil

Marek působí v datové analytice, business intelligence, machine learningu a consultingu od roku 2006. Oblastně se věnuje především zákaznické analytice s ohledem na přímý marketing a řízení rizik, zejména v bankách, telekomunikacích, utilitách a jiných odvětvích napříč EMEA regionem. Kvůli tomu se zaměřuj nejen na statistické a technologické zpracování dat, ale zejména na obchodní uplatnění výsledku analýz a právní aspekty ochrany osobních údajů v mezinárodním prostředí.

V PwC aktuálně zastává pozici Regional Chief Data Scientist. Předtím pracoval jako Senior Head CRM a strategický lídr oblasti BigData pro velkého českého operátora, kde měl na starosti řízení zákaznického životního cyklu a také zavedení linek monetizace BigData analytiky uvnitř i vně společnosti.

15:20 - 15:40

Lesk a mat finančních startupů pohledem klienta

Fintech startupy jsou vítaným dobrodružstvím, jak si vyzkoušet nové služby, které tradiční finanční společnosti neposkytují, nebo jsou v nich neobratné. Procesy u fintechu jsou rychlejší a reakce klientů okamžitá. Ale ne všechny fintech společnosti svoji existenci ustály. Rovněž klienti už procitli z euforie a jejich nadšení brzdí nevýhody a rizika fintechových startapů. Podíváme se na konkrétní příklady dobrých a méně dobrých zkušeností.

Dalibor Z. Chvátal Dalibor Z. Chvátal

Šéfredaktor serveru Měšec.cz

Internet Info

Dalibor Z. Chvátal

Dalibor Z. Chvátal se po ukončení strojírenského studia postupně začal věnovat oblasti osobních financí a bankovnictví. Působil v dopravě, pojišťovnictví a v majetkoprávních oblastech. Od poloviny roku 2005 vedl finanční server FinExpert a jako zástupce šéfredaktora zároveň časopis Osobní finance. Je autorem řady článků a publikací o platebních kartách a osobních financích. Od roku 2007 je šéfredaktorem serveru Měšec.cz.

15:45

Předpokládaný závěr akce