Základní bezpečnost současných mobilních zařízení bohužel stále poněkud pokulhává za nároky, které bychom na ně ve světě platebních aplikací rádi nakladli. Na druhou stranu je třeba vyhovět apetitu našich klientů, a tak nezbývá než dělat vše možné, abychom hrozící rizika minimalizovali. Matematika a fyzika nám k tomu poskytují dostatek inspirace, jde jen o to jí správně porozumět.
Začneme fyzikální podstatou NFC a odtud plynoucími hrozbami. Následovat bude střízlivý pohled na biometrii, kde se budeme věnovat pochopení stochastické podstaty této metody a jejímu možnému spojení s klasickou kryptografií – takzvané biokryptografii. Svou pozornost dostane i fenomén detekce živosti a podstata útoku hrubou silou na biometrické metody. Zaměříme se také na ochranu biometrických šablon, která bývá často poněkud nepochopena a podceňována. Jelikož zde budeme běžně pracovat s konceptem multifaktorové autentizace, podíváme se také na otázku nezávislosti jednotlivých faktorů a úskalí zde vznikající. Přednášku uzavřeme představením pojmu „white-box cryptography“, coby možné reakce na potenciální kompromitaci běhového prostředí mobilní aplikace.
Tomáš je doktorem v oboru kryptologie s Cenou rektora ČVUT za rok 2004, studoval na FEL ČVUT a MFF UK v Praze. Rozvíjí matematické modelování coby klíč k informacím uloženým v datových záznamech pozorovatelných veličin mnoha druhů. Přirozenou aplikací tohoto přístupu je kryptoanalýza pomocí postranních a skrytých kanálů. Jeho práce pomohla zlepšit řadu celosvětových standardů: PGP, TLS, platební schéma EMV, Bluetooth a GNSS. Tomáš je hlavním matematikem kryptologického kompetenčního centra skupiny Raiffeisen Bank International.