Tato akce již proběhla. Podívejte se na připravované akce.

Program

Program si také můžete stáhnout v přehledné tabulce, kde prezentace najdete seřazené podle času: program NMI v tabulce

10:00 - 10:30

COFFEÉ BREAK

10:30 - 10:55

Internet věcí a jeho potenciální bezpečnostní rizika

Zažíváme boom v oblasti připojení různorodých zařízení k internetu. Od televize, přes kartáčky na zuby, až po vložky do bot a již v počátcích vidíme bezpečnostní nedostatky těchto platforem. Jaké kroky by vývojáři měli pro zlepšení situace dělat? A co pro svoji bezpečnost mohu udělat jako jednotlivec?

Filip Chytrý Filip Chytrý

Virus analyst

AVAST Software

Filip Chytrý

Filip vystudoval aplikovanou kybernetiku v Hradci Králové. Škola mu dala dobrý základ k práci Malware analytika ve společnosti Avast. Od roku 2009 pracuje na analýze malwaru a zakládá vlastní firmu zabývající se bezpečnostním poradenstvím. Jeho hlavním cílem je informovat veřejnost o rizikách užívání internetu a pomoci předcházet či minimalizovat případné škody. „Většina lidí tuší, co je může postihnout a jaká jsou rizika, ale nikdo nedělá nic aktivně pro to, aby je minimalizoval. Domácnosti, menší až středně velké firmy bohužel ve většině případů vůbec neřeší prevenci.“

11:00 - 11:25

SEO pro mobilní zařízení aneb vaše nalezitelnost v mobilu

Nalezitelnost v mobilních zařízeních na App Store nebo Google Play Store a zejména v mobilech se zapnutou GPS v ČR zatím skoro nikdo neřeší, ale v zahraničí je to velké téma. Rád bych účastníkům New Media Inspiration umožnil být napřed před konkurencí a nastavit jejich projekt správně už nyní a ne až tento trend dorazí k nám naplno.

Pavel Ungr Pavel Ungr

CEO & SEO

Pavel Ungr

Pavel Ungr

Pavel je jedním z největších expertů na SEO ve středoevropském regionu. Poté, co prošel povinnou agenturní fází, se už několik let úspěšně pohybuje na volné noze, kde pracuje pro ty nejzajímavější zákazníky a zároveň své praktické znalosti předává dále prostřednictvím svých školení a přednášek. V letošním ročníku soutěže je garantem kategorie SEO.

11:30 - 11:55

Big data ve světě financí (aneb skóring pomocí několika tisíc dat)

Každý, kdo používá počítač nebo smartphone s připojením k internetu zanechává svými online aktivitami stopy. Ať už jde o běžné surfování, nákupy v e-shopech, finanční transakce nebo využití sociálních sítí. Z těchto otisků lze sestavit složitou mozaiku, která vypovídá i o tom, zda je daný uživatel schopný splácet půjčku nebo mu lze bez obav poskytnout jiný finanční produkt. Algoritmus zohledňuje 15 000 datových bodů a neustále se vyvíjí podle toho, jak se mění chování lidí na internetu. Díky big data technologii tak lze nyní ohodnotit bonitu a poskytnout finanční služby i lidem v zemích, kde banky nejsou schopny obsloužit nadpoloviční většinu populace (na příkladu Mexika, Peru nebo Dominikánské republiky). Jak může otisk lidské stopy na internetu ovlivnit schválení či zamítnutí půjčky? Jak lze díky big data poskytovat finanční služby novým způsobem, který je pro tradiční banky nemožný?

Jakub Škrabánek Jakub Škrabánek

Výkonný ředitel české pobočky

Kreditech Holding

Jakub Škrabánek

"Je výkonným ředitelem české pobočky společnosti Kreditech Holding. Ta se specializuje na vývoj big data technologie v oblasti financí. Vizí zakladatelů Kreditechu je vytvořit digitální bankovnictví budoucnosti založené na algoritmech a automatizovaných procesech. Jakub začínal v hamburské firmě v roce 2012 jako stážista, následně se stal regionálním manažerem pro Českou republiku a letos otevřel první kancelář v Praze. Technologie a online svět ho baví také ve volném čase a rád si o nich povídá při oficiálních příležitostech i u piva."

12:00 - 12:25

Neviditelné technologie, aneb kontext v nás i kolem nás

V uplynulých pěti letech došlo k výraznému posunu v oblasti penetrace chytrých telefonů. V některých zemích podíl smartphones přesahuje dokonce 70% (v ČR je to zhruba 40%). Chytré telefony se rovněž stávají jakýmsi “centrem aplikací”, které mají jejich majitelé vždy při ruce. Tyto a rovněž jiné aktuální trendy, jako je například trend “Internetu věcí”, v důsledku umožňují vznik nového typu služeb a aplikací, které dříve nebyly prakticky realizovatelné - například tzv. “context-aware” aplikace. Chytrý telefon doposud přes všechny své možnosti plně nerozumí kontextu svého uživatele - a to jak kontextu vnitřnímu (zdraví, nálada, příslušnost do sociální kategorie, …), který je typicky měřen senzory umístěnými na různých wearables nebo definován službami, které uživatel používá, tak kontextu vnějšímu (kde se uživatel nachází, jaké jsou v okolí podmínky, kdo je s ním, ...), který je dnes typicky reprezentovaný pomocí tzv. beacons (nejvýraznější představitel beacons je techologie iBeacon společnosti Apple) nebo odvozen na základě senzorů na mobilním zařízení. Přitom je to právě kontext uživatele, který z velké části určuje to, co bude uživatel v následujicích momentech dělat a jak se bude rozhodovat. Oblast “contextual computing” přináší nové možnosti pro marketing, platby, automatizaci rutinních činností, navigaci, zdravotnictví, cestování, a spoustu dalších oblastí lidské činnosti. Rovněž však představuje nemalé výzvy v oblasti návrhu nových služeb, návrhu uživatelské zkušenosti, překonávání uživatelských návyků, či třeba bezpečnosti a ochrany soukromí.

Petr Dvořák Petr Dvořák

CEO

Lime - HighTech Solutions

Petr Dvořák

Petr Dvořák je CEO společnosti Lime HighTech Solutions a vedoucím inovačního inkubátoru mobilní divize společnosti Avast. Před nástupem do těchto pozic byl Petr partnerem a konzultantem mobilních technologií ve společnosti Inmite, která se zaměřovala na vývoj mobilních aplikací pro přední české banky, světové automobilky, telefonní operátory a mediální domy, a kterou společnost Avast v červenci 2014 koupila a přetvořila v divizi Avast Mobile. Před příchodem do Inmite pracoval Petr dva roky na produktu NetBeans ve společnosti Sun Microsystems. Petr vystudoval softwarové inženýrství na Karlově Univerzitě v Praze.

12:30 - 13:30

OBĚD

13:30 - 13:50

Quantified Self for dummies

Chcete začít měřit a analyzovat vlastní život? Třeba zjistit, kolik kroků uděláte cestou do práce, jak často se v noci budíte, nebo kolik jste (ne)snědli ovoce za minulý týden? Na to všechno už máme šikovné mini-přístroje a aplikace. Příspěvek vám poskytne základní vhled do otázek kvantifikování vlastního života a poradí vám, jak si vybrat ty nejlepší pomocníky, kde je koupit, na kolik vás přijdou a jak je používat. Pozor! Možná po něm dostanete chuť své výsledky sdílet s přáteli nebo vlastně s nimi spíš soutěžit. Ranní sprint na autobus i den strávený obíháním úřadů může být o hodně zábavnější.

Jakub Fiala Jakub Fiala

Tajemník online i v terénu

Jakub Fiala

Jakub je absolventem oboru Studia nových médií (@stunome) Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde již šestým rokem působí jako tajemník, lektor a nejnověji i jako doktorand. Po zkušenostech s CSR, projekty firemního dobrovolnictví a koordinaci vývoje platformy pro párování pracovních nabídek s nezaměstnanými skrze sémantická data (@damepraci), se jeho odborný zájem přesunul k oblasti #quantifiedself, #wearables a #bigdata, která je i rámcem jeho dizertačního projektu. Beznadějný new media lover a #fitbit addict.

13:55 - 14:15

Chytré hodinky: Proč si pustit operační systém k tělu?

Wearables jsou nový trend, který do malých objektů denní potřeby vdechl život a dal jim operační systém. Vyžaduje také zvláštní přístup k UX i programování. Android Wear způsobil novou konkurenční bitvu mezi výrobci osobní elektroniky a vtáhnul do ní výrobce hodinek i sportovního vybavení. Umožní firmám dostat se k nám až moc blízko nebo na všem vydělává zákazník? Apple Watch přichází v době, kdy jeho konkurence představila již třetí generaci chytrých hodinek. Jaký vliv budou mít wearables na soužití lidí a běžnou komunikaci?

Lubo Smid Lubo Smid

Spoluzakladatel a COO

STRV

Lubo Smid

Lubo Smid je spoluzakladatelem a COO českého vývojářské společnosti STRV, která vyvíjí aplikace výhradně pro US trh. Lubo má v STRV na starosti koordinaci růstových aktivit této progresivní společnosti. Před STRV Lubo Smid působil jako freelance webový vývojář a studoval na zahraničních univerzitách v anglickém Coventry a na americké Norwich University. Jeho alma mater je však Univerzita Hradec Králové.

Aktuálně dělí svůj čas mezi pobočky STRV, které jsou v Praze, Los Angeles, San Franciscu a New Yorku. V poslední době nejvíce času tráví v pražských kancelářích, kde se nachází všichni vyvojáři a designéři, kteří pro americké startupy připravují mobilní a webové aplikace. Mezi jeho záliby, kromě nových technologií a startupů, patří crossfit a běh. Lubo se snaží vytěžit maximum ze svého života a drží ze hesla “living on the edge”.

14:20 - 14:40

Úskalí nových technologií ve vztahu ke zdraví

Práce zdravotnického personálu s odbornými informacemi je často nedostatečná, využívání nositelné elektroniky pacienty provází často nízká znalost interpretace takto získaných dat a doporučení z oblasti informační vědy naopak opomíjejí technické limity získávání medicínských dat či nezohledňují realitu českého zdravotnictví. S pojmy kvalita dat, kvalita informací a zdravotní gramotnost se v České republice pracuje výjimečně a aktivity v oblasti péče o zdraví jsou roztříštěné bez snahy vést společný dialog. Na konci celého řetězce je vždy pacient, kterému tato situace neprospívá. Cílem prezentace je vést návštěvníky konference k zamyšlení nad prací s daty a informacemi, které mohou ovlivnit jejich vlastní zdraví nebo zdraví jejich klientů. Oblast medicínských dat, hnutí Quantified Self a nové technologie budou nahlíženy ne pohledem optimistického očekávání kopírující mediální prohlášení firem, ale z pohledu kritického zamyšlení nad principy metod, technickými limity, přesností sběru dat a jejich interpretací. Na konkrétních příkladech budou ukázána rizika odborných rozhodnutí provedených na základě neúplných informací a možnosti, které se nabízejí pro řešení. Doplněním pak budou konkrétní zahraniční projekty a aktivity perspektivní v blízké budoucnosti, jakými jsou např. principy integrované do WikiProject Medicine.

Tomáš Pruša Tomáš Pruša

Odborný pracovník, pedagog (PřF a LF MU)

MASARYKOVA UNIVERZITA

Tomáš Pruša

Tomáš pracuje v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (PřF MU) v týmu, který dlouhodobě sleduje determinanty lidského zdraví. Přednáší na Lékařské fakultě MU a v Kabinetu informačních studií a knihovnictví FF MU. Oblastí jeho zájmu jsou nutriční epidemiologie, úloha nových médií v oblasti péče o zdraví a kvalita a přístupnost informací ve zdravotnictví. Výsledky své práce prezentoval např. na konferenci Medicine 2.0 v Bostonu, Londýně či na Hawaji. Je také jediným přednášejícím na lékařských fakultách v ČR přednášející v českém znakovém jazyce a dnes zajišťuje adaptaci prvního neslyšícího studenta na UTB ve Zlíně.

14:45 - 15:05

Potřeba průkazné informatiky

Žijeme v době celkové digitalizace svého okolí, kdy z kriminalistického a forenzního pohledu můžeme říci, že jsou v prostředí ICT zanechávány prokazatelné stopy. Jejich integrita, obsažnost, životnost a další atributy jsou dány subjektivními vlivy, jako například konkrétním řízením informatiky, aplikatibilitou řešení a použitých technologií, zákonných norem a podobně. Příspěvek má za úkol upozornit na problematiku nízkého povědomí a implementace takových postupů, které by měly zajistit v dostatečné míře podklady pro vlastní i externí vyšetřování. Autor vychází z praktických zkušeností z domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků, soudních procesů, atp., kdy upozorňuje na možné riziko nepřipravenosti v této oblasti.

Radek Beneš Radek Beneš

Soudní znalec ICT

Radek Beneš

Radek Beneš

Soudní znalec v oborech Kriminalistika (bezpečnost a ochrana dat, počítačová kriminalita), Kybernetika (technické a programové vybavení, bezpečnost informačních systémů a ochrana dat), Ekonomika - ceny a odhady (software, produkty a služby informačních technologií). Majitel společnosti Bezpečný e-mail s.r.o., kde se věnuje vývoji a problematice nejen bezpečné komunikace, ale i zvýšení standardů elektronické komunikace. Jako nezávislý ICT specialista, softwarový inženýr, certifikovaný specialista ochrany osobních údajů, interní auditor ISMS dle ISO 27001 a jako bývalý vedoucí vývoje internetových projektů ve společnosti WEBin Limited, poskytuje konzultace ve svém oborovém zaměření. Dále jako člen trestního senátu 47T vykonává funkci přísedící při Městském soudu v Praze, kde se specializuje na trestní řízení s prvky ICT.

15:05 - 15:30

COFFEÉ BREAK

15:30 - 15:50

"Oživujeme příběhy: digitalizace mumií v Hrdličkově muzeu člověka".

Muzea fungují jako ochranitelé naší paměti, minulosti, kontinuity. Jejich úkolem je pomocí uchovávání hmotných i nehmotných (digitálních) dokladů o člověku propojovat současnost s minulostí a nastavovat zrcadlo našim životům. V Hrdličkově muzeu člověka PřF UK právě probíhá projekt zaměřený na tři egyptské mumie, které jsou od r. 1927 součásti sbírky. Vedle analýzy DNA a tkání je součástí projektu i antropologicko-umělecká rekonstrukce jejich obličejů. Technologie nám pomáhají přijít na to, jaký byl mezi třemi mumiemi příbuzenský vztah, jak a proč zemřeli. Zkrátka oživit příběh starý 3000 let.

Nina Seyčková Nina Seyčková

Doktorandka ÚISK

Přírodovědecká Fakulta

Nina Seyčková

Nina Seyčková je absolventkou Studií nových médií na FF UK, kde pokračuje v doktorském studiu. Jejím tématem je propojování muzeí, nových médií a vzdělávání. Soustavně se snaží nacházet cesty, jak nová média a jejich principy na různých úrovních zapojit do chodu muzea. Stojí za projektem multimediální výstavy v Muzeu Fráni Šrámka v Sobotce, který byl její magisterskou prací. V současnosti své nápady uplatňuje v Hrdličkově muzeu člověka na Přírodovědecké fakultě UK, kde se podílí na přípravě nové stálé expozice

15:55 - 16:15

Interaktivní památník přeživších holocaustu - jak na podobné projekty?

Digitální technologie mají obrovský potenciál pro prezentaci široké škály informací v interaktivní formě. Prezentace představí nové imerzivní technologie a jejich možné využití v prezentaci kulturního dědictví: interaktivní videomapping, mobilní technologie a vzdělávací hry apod. Michaela také představí proces vývoje interaktivního památníku pro oběti a přeživší holocaustu a také geolokační vzdělávací hry pro mobilní telefony, na zámku Veltrusy.

Michaela Buchtová Michaela Buchtová

Spoluzakladatelka, projektová manažerka

M77 - občanské sdružení pro digitální tvorbu a dlaší vzdělávání

Michaela Buchtová

Michaela Buchtová pracuje jako odborný asistent na Univerzitě Karlově v Praze, Studiích nových medií. Vzděláním sociolog a andragog, v loňské roce obhájila disertační práci na téma edukačních digitálních her a simulací. V roce 2009 spoluzaložila neziskovou organizaci M77, kde rozvíjí projekty stimulující využití digitálních médií v oblasti vzdělávání a umění.

16:20 - 16:40

Malach: zpracování audiovizuálního archivu svědectví přeživších holocaustu

USC Shoah Foundation Visual History Archive je sbírka téměř 52 000 videonahrávek rozhovorů s přeživšími holocaustu. Více než 100 000 hodin svědectví natočených v 57 zemích a 34 jazycích tvoří největší archiv svého druhu na světě. Nahrávky jsou katalogizované, indexované a digitalizované. Příspěvek seznámí posluchače se vznikem archivu, jeho zpracováním a několika výzkumnými projekty, které vedly ke zpřístupnění tohoto unikátního zdroje informací široké veřejnosti.

Pavel Pecina Pavel Pecina

Odborný asistent, ÚFAL MFF UK

Univerzita Karlova 3. lékařská fakulta

Pavel Pecina

Odborný asistent na Ústavu formální a aplikované lingvistiky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Zabývá se strojovým překladem, vyhledáváním informací, zpracováním multimodálních dat. Jako student absolvoval několik zahraničních vědeckých stáží, v letech 2010-2012 pracoval jako post-doc na Dublin City University v Irsku. Podílí se na řešení několika výzkumných projektů, publikuje, pracuje se studenty.