Podobně jako při první vlně v loňském roce reagovali čeští spotřebitelé i ohledně platebních metod a odvrátili se od své oblíbené dobírky. Už při druhé podzimní vlně nicméně “byli imunní” a dobírka získala zpět své výhradní postavení, které si drží dodnes. I to zaznělo na včerejším E-Business Foru, které se netradičně uskutečnilo online.
Co se dozvíte v článku
- Jak e-commerce kopírovala pandemické vlny
- V krizi si připravte všechny možné scénáře
- Loňská jízda na horské dráze
- Mall poprvé v zisku
- Kupředu šla i logistika
- Od udržitelnosti k marketingovým nástrojům
E-Business Forum 2021 tradičně zahájil šéf Heureka.cz Tomáš Braverman s příznačným tématem E-commerce v době koronakrize. Hned na začátku Braverman ukázal, jak vývoj e-commerce loni a letos prakticky kopíroval epidemické vlny a s nimi spojená opatření, samozřejmě pak hlavně uzavírku kamenných obchodů. Loni na jaře, podobně jako u samotné epidemie, šlo v porovnání s podzimem a letošním březnem a dubnem jen o “vlnku”. Oproti tomu v listopadu 2020 a březnu 2021 vzrostla e-commerce meziročně skoro dvojnásobně.
Bez zajímavosti nebyl ani vývoj podílu nejoblíbenějších platebních metod. Jak upozornil Braverman, také zde lidé loni při první vlně zareagovali a od tradiční dobírky se odklonili k platbě kartou online, která v květnu loňského roku měla dokonce 50% podíl (dobírka se propadla na 15 %). Postupně se však začali spotřebitelé k dobírce vracet a od října 2020 je dobírka opět dominantní platbou, i když už jen těsně nad platbou kartou online. Nic na tom nezměnily ani další dvě velké epidemické vlny.
Také jednotlivé segmenty e-commerce většinově kopírovaly uzavření obchodů, ale našly se i výjimky. Například doplňky auto moto nebo hobby segment se loni na jaře propadl. V prosinci se zase propadl segment kosmetiky a zdraví. Velký vzestup zaznamenaly ve všech vlnách sice sexuální a erotické pomůcky, jak ale podotkl Tomáš Braverman, na jaře hrály prim v tomto segmentu především dezinfekční prostředky na sexuální pomůcky, jelikož šlo o nedostatkové zboží. V prvním kvartále letošního roku zase nejvíce rostla jízdní kola a chytré hodinky.
Co se týče výhledu pro letošní rok, Tomáš Braverman očekává, že e-shopy nečeká lehký rok. Loni totiž e-commerce značně akcelerovala a kamenný retail si zřejmě část svých tržeb letos ukrojí zpět.
Celý článek si můžete přečíst na serveru Podnikatel.cz